Liečime včielky EKOLOGICKY
Liečime včielky EKOLOGICKY

Liečime včielky EKOLOGICKY

Včielky sú boží dar pre nás a pre prírodu. Tak ako ľudí aj včielky sužujú rôzne neduhy a choroby. Hovorí sa, že včielky majú skoro toľko chorôb ako my ľudia. Najnebezpečnejšou chorobou je tzv. „Varoáza“. Názov je odvodený od malého parazita „varroa destructor“, inak nazývaného ako klieštik včelí, ktorý parazituje na včielkach. Živí sa ich tukovými telieskami a tým narušuje ich celkovú imunitu.

Klieštik využíva včielky ako hostiteľa a úľ využíva ako miesto na rozmnožovanie (konkrétne vo včelích plástoch, kde parazituje na včelích larvách. Ak sa klieštik v úli premnoží, môže dokonca prísť ku kolapsu samotnej včelej kolónie. Okrem toho, prenáša množstvo vírusov, čo predstavuje ďalšie nebezpečenstvo pre včielky.

Liečenie včiel je komplikovaný proces a vyžaduje odborné vedomosti. Existuje množstvo spôsobov liečby a boja proti klieštikovi: tvrdá chémia (Amitráz, Fluvalinát), mäkká chémia (organické kyseliny) alebo využívanie ekologických preparátov. Bohužiaľ, väčšina včelárov stále využíva na liečenie svojich včielok práve tvrdú chémiu, kde napríklad taký Amitráz patrí medzi pesticídy. Pesticídy sú toxické látky, ktoré poškodzujú živé organizmy a využívajú sa v poľnohospodárstve. Ich aplikácia v úli síce zabije klieštika, avšak ako pôsobí na včielky? Názor si utvorte ale naše včielky nechcem trápiť takouto chémiou. Navyše existujú štúdie, ktoré preukázali rezíduá metabolitov vo včelích produktoch ako bol včelí vosk a dokonca aj med ☹.

Naše včielky si zaslúžia len to najlepšie, preto sa ich snažíme liečiť ekologicky a bez CHÉMIE!

Využívame:

  • čisto prírodné preparáty na báze esenciálnych olejov
    •  ekopol – esenciálne oleje z paliny horkej, koriandra, tymiánu a mentolu
    •  ekofytol – extrakt z ihličia, cesnakového oleja a morskej soli
    •  extrakt z cesnaku, morskej soli, kyseliny askorbovej
  • Hypertermiu (liečenie teplom)
  • Biologické opatrenia

Preparáty na báze esenciálnych olejov vyrába Ruská firma ЗАО Агробиопром (Rusko má bohatú históriu vo včelárstve a sú priekupníci v tomto smere.) Náš včelár mal možnosť navštíviť túto firmu a ich výrobu keď študoval v Moskve 😊

Naša vízia je starať sa o včielky s láskou a produkovať čo najčistejšie včelie produkty bez CHÉMIE!

Pridaj komentár